SİLO SICAKLIK İZLEME SİSTEMİ

Çelik veya beton, dik veya yatay tip silolarda yığın halinde depolanan tahılların, ne durumda olduğunu bilmek için silo sıcaklığını ölçmek, izlemek ve kontrol etmek gerekir. Isınan bölge varsa ürün bozulmadan tespit etmek çok önemlidir. Depolanacak tahılın uygun rutubette olması birinci şarttır.

Silo imalatçılarının ve silo sahiplerinin ihtiyaçları doğrultusunda geliştirdiğimiz sistem, profesyonel çözümler sunmaktadır.

Küçük silolarda termokupl sensörlü proplarımız ve el tipi termometremiz ile ekonomik çözümler sağlayabiliriz. Büyük silo tesislerinde ise, dijital sıcaklık sensörleri ile donatılmış proplarımızdan RS-485 hattı ile sıcaklık bilgilerini PC veya PLC’ye ileterek profesyonel çözümler sağlayabiliriz.

 

HERS SİLO SICAKLIK İZLEME SİSTEMİNİN YAPISI

PROP ÇEŞİTLERİ:

1- Çift çelik halat takviyeli PE zırhlı sensör koruyucu prop.

2- Çelik tel zırhlı PE kılıflı sensör koruyucu ince prop (çap: 14 mm)

3- Çelik tel zırhlı PE kılıflı sensör koruyucu kalın prop (çap: 19 mm)

ASKI ELEMANI ÇEŞİTLERİ:

1- İçten asma tipi montaj kiti

2- Dıştan asma tipi montaj kiti

3-Hareketli prop montaj kiti (yatay depo uygulamaları için)

MONİTÖR ÇEŞİTLERİ

1- HERS V-D1P

Silo büyüklüğüne göre 7” veya 4,3” dokunmatik renkli ekran HMI kullanılır. Silo sıcaklıklarının bir merkezden izlenmesine olanak tanır. Ayarlanan set değerine göre ısınan bölgelerin görsel olarak uyarısını verir. Dış ortam sıcaklık ve nem değerleri de ekranda görülmektedir.

2- HERS V-D1S

SCADA yazılımımızda silo yerleşimi gözükmektedir. Ekranda dış sıcaklık ve nem değerleri de görülmektedir. Isınan silo ve silo içerisindeki bölge renk değiştirerek görsel uyarı verir. Günün istenen zamanlarında otomatik kayıt alır. Anlık sıcaklık kayıtları da alınabilir. Geriye dönük sıcaklık kayıtları istenen aralıkta çağrılıp tablo veya grafik şeklinde görülebilir. Ayrıca sensör ve haberleşme arızaları ile sıcaklığın set değerini geçme ve normale dönme zamanları kayıt altına alınmaktadır.

Siloya konan ürün miktarı operatör tarafından girildiği taktirde silo seviye takibi de yapılır. Opsiyonel olarak radar seviye sensörü bağlanarak seviye ölçme otomatik olarak yapılır.

  

  

  

  

3- HERS V-D1H:

-El tipi taşınabilir kablosuz haberleşmeli modeldir. Silodan 250 metre mesafede ölçüm yapabilmektedir

-Termokupl sensörlü proplarla donatılmış siloların sıcaklıklarını ölçmek için tasarlanan el tipi cihazdır.